bg

יוון

דגל יוון
דגל יוון (לחצו על הדגל למידע)

יוון או בשמה הרשמי הרפובליקה ההלנית נמצאת בקצה הדרומי של הבלקן לחוף הים התיכון.

שפה רשמית  יוונית
עיר הבירה  אתונה
משטר  רפובליקה
מטבע  אירו (Euro)
קידומת  30+
סיומת אינטרנט  gr.

ערים ואיים ביוון


גיאוגרפיה

יוון ממוקמת בחצי האי בלקן וגובלת עם אלבניה, מקדוניה, בולגריה וטורקיה. יש לה עשרה אזורים גיאוגרפים המחולקים לשלוש עשרה פריפריות וחמישים מחוזות. האזורים הגיאוגרפיים הראשיים שלה הם: תראקיה, מקדוניה, אפירוס, תסליה, סטראה אלס, אוויה, פלופוניסוס, כרתים, האיים היוניים, האיים האגאים, אתונה. יבשת יוון היא בעיקר הררית חוץ מהמישורים של תסאלי, סלוניקי ותראקיה. ההר הגבוהה ביותר ביוון הוא הר אולימפוס, המתנשא לגובה של 2917 מ' ונמצא במחוז תסליה. האגם הגדול ביותר הוא טריכונידה, והנהר הארוך ביותר הוא אליקמון. הערים הגדולות ביוון הם: אתונה, סלוניקי, פיראוס, פטרס, הרקליון, קאוואלה, אלקסנדרופוליס, קורינתוס ועוד.

אקלים

האקלים ביוון הוא אקלים ים-תיכוני. למרות שהרבה מקומות בצפון יוון יש חורף קר במיוחד עם הרבה שלג, במקומות כאלה פותחים אתרי סקי למבקרים כדי למשוך מטיילים לאזור גם בעונת החורף. בקיץ יכול להיות חם מאוד במיוחד ביבשת. לאיים היוונים לעומת זאת יש אקלים מתון בגלל רוחות הצפון בקיץ, הנקראת מלטמי. לחצו כדי לקרוא עוד על מזג האוויר ביוון

המטבח היווני

האוכל היווני מוכר ופופולארי בהרבה ארצות. ביוון תהיה לך ההזדמנות לטעום אותו בטברנות ומסעדות מקומיות. בין המאכלים הנפוצים במטבח היווני הם עגבניות ממולאות, מוסאקה, עלי גפן ממולאים, כדורי בשר (קפטדס), הסלט היווני ועוד. עבור הצמחונים, יוון היא גן עדן. בכל המסעדות תוכלו למצוא מבחר רחב של סלטים וכמו כן גם תבשילים טעימים שעשויים רק מירקות ותבלינים. בערים הגדולות תוכלו למצוא את כל סניפי הרשתות הגדולות של האוכל המהיר. מה שתוכלו למצוא בכל מקום זה הסופלאקי (השישליק היווני).

היסטוריה

התרבות היוונית היא אחד מהתרבויות הקדומות והחשובות בעולם. יוון אוכלסה עוד מתקופה פרהיסטורית. יש לה היסטוריה של יותר מ 3,000 שנה, המתחילה מתקופת הברונזה וכוללת את בנייתה של התרבות המינואית, התרבות המיקנית והתרבות הקיקלדית. אחר זה נמשך אל יוון הקלאסית, התקופה ההלניסטית, האימפריה הרומנית, הביזנטית, ימי הביניים, מסעי הצלב, הוינציאנים והטורקים ולבסוף התקופה המודרנית והמלחמה לעצמאותה של יוון בשנת 1821.

הנמלים של יוון

הנמל העיקרי של יוון הוא פיראוס. מכאן המעבורות ואוניות הנוסעים שטים לאיים האיגאים וכרתים. מנמל וולוס אוניות עוזבות לאיים הספורדס, ומהנמל של רפינה סירות שטים למגוון יעדים של האיים הקיקלידיים. הנמל של פטרס הוא הנמל השני בגודלו ביוון ומחבר את יוון עם איטליה והאיים האיוניים. נמל איגומניצה מחבר גם בין צפון-מזרח יוון, איטליה וקורפו. נמלים נוספים גדולים ביוון הם הנמל של הרקליון ושל חניה בכרתים והנמלים של העיר סלוניקי, קאוואלה ואלכסנדרופוליס שיש לו חיבור עם צפון האיים האיגאים.

שדות תעופה

שדה התעופה העיקרי של יוון הוא שדה התעופה באתונה, "אתונה אלפטריוס וניזלוס". נמל התעופה השני בגודלו ביוון הוא הנמל של סלוניקי. סה"כ יש 35 שדות תעופה ביוון שרובם ממוקמים באיים היוונים. חברות התעופה הגדולות הם "אולימפיק איירליינס" ו"אגאן איירליינס".

בתי מלון ביוון

באתרנו קיימים המלצות ומידע על בתי מלון מומלצים ברחבי יוון.

רכבות

ביוון יש שני קווים עיקריים של רכבות. הקו הראשון מחבר בין העיר אתונה לעיר סלוניקי. הקו השני מחבר בין אתונה לפטרס.

השכרת רכב ביוון

לתיירים המעדיפים אלטרנטיבה נוספת לתחבורה הציבורית, ניתן להשכיר רכב ביוון ולהזמין ישירות מהארץ את הרכב המושכר.

טלפונים חיוניים

קוד חיוג בינלאומי: 0030
אמבולנס: 199
משטרה: 100
זמני אוטובוסים: 185
מוניות: 18300

מטבע מקומי

המטבע בו משתמשת יוון הוא היורו החל משנת 2002 בו הצטרפה לאיחוד האירופאי והחליפה את המטבע הקודם, הדרכמה.

מידע נוסף