דגל יוון

דגל יוון
דגל יוון

דגל יוון נקרא ביוונית "גאלנולפקי" שפירושו בעברית "כחול ולבן". במקור הדגל היה כחול עם צלב אלכסוני. הצלב מופיע כעת בפינה השמאלית העליונה של הדגל ומסמל את האמונה הנוצרית.

הדגל היווני, כפי שהוא כיום, אומץ על ידי ראשי האספה הלאומית של אפידאורוס, אשר כונסה בשנת 1822.

הצורך לצור דגל עבור המדינה החדשה היה קיים כבר מתחילת ההפיכה היוונית של שנת 1821 וכאשר היוונים השיגו את הניצחונות מול העותמאנים היה צורך ממשי בזה כדי להתאחד מול כל הקבוצות שעד אז היה להם דגלים משלהם.

יש הרבה חילוקי דעות בנוגע למקור צבעי הדגל והצורה של דגל יוון. חלק אומרים שצבעי הדגל הלבן והכחול מסמנים את המדים של לוחמי המהפכה היוונית. גם נאמר כי הלבן מסמן את קצף הגלים והצבע הכחול את השמיים הכחולים של יוון. בנוסף שהצבע הלבן היה דגל הצי של האיים היוונים בתחילת המהפכה.

דעה נוספת היא שהצבע הכחול הוא הצבע של הים ובגלל שיוון מוקפת בים אז היה הגיוני היה לבחור דווקא בצבע הזה. כחול הוא גם צבע מזל המגן מפני עין הרע על פי האמונה. לבן הוא הצבע של החירות וזה דבר שיוונים רצו מאוד לשמור לאחר תקופה של שעבוד מצד הטורקים. בכל אופן, אין אפשרות לדעת באופן וודאי מדוע נבחרו הצבעים האלו לדגל של יוון, יש הרבה דעות בנושא.

תשעת הפסים בדגל היווני מסמנים את כל אחת מההברות במוטו החירות של יוון: "אלפת'ריה אי ת'אנטוס" שפירושו בעברית: "חופש או מוות".

עובדה מעניינת על דגל יוון

העיצוב של הדגל היווני נשאר כמו שהוא שנים רבות אך גוון הדגל שונה במהלך השנים. בניגוד לדגלים של ארצות אחרות, אין גוון רשמי לדגל וכל גוון כחול יכול לשמש. רוב הדגלים היוונים נוהגים להשתמש בצבע כחול כהה.

הזמנת דגל יוון

ניתן להזמין דרך האינטרנט מגוון דגלים ופריטים הנושאים את דגל יוון. באליאקספרס תוכלו למצוא: מדבקת מתכת עם דגל יוון, ישנם גם 300 דגלונים קטנים עם קיסמים למאכלים (זיתים או עוגות לדוגמה), דגל יוון גדול

באיביי תוכלו למצוא טלאי לחולצה עם הדגל, מדבקת מתכת, ישנם גם 10 מטר דגלונים לתלייה של יוון.

הערה: זוהי רק המלצה. אין לנו קשר עם המוכר עצמו. מומלץ לקרוא ביקורות ולבדוק לפני ביצוע הרכישה.

דגל יוון לצביעה

ניתן להוריד ולהדפיס תמונה של דגל יוון הניתנת לצביעה. ההורדה זמינה אך ורק למנויים של העולם היווני.

עמוד צביעה להדפסה של דגל יוון