מיקיס תיאודוראקיס

מיקיס תיאודוראקיס

מיקיס תאודוראקיס, אחד מהמלחינים היוונים הבולטים והחשובים במאה ה-20. 

מיקיס תאודוראקיס נולד באי כיוס ב-29 ביולי בשנת 1925. הוא בילה את ילדותו בעיירות שונות ברחבי יוון שם הוא נחשף אל המוזיקה היוונית המסורתית וגם אל המוזיקה הביזנטית שהושמעה בכנסייה היוונית האורתודוקסית. 

מיקיס תאודוראקיס הלחין וכתב יותר מ-1,000 שירים. בן היצירות הנודעות שלו הייתה נעימת "זורבה היווני" שהולחנה עבור הסרט בשנת 1964.

בטריפוליס שבפלופונסוס, שם בילה מיקיס תיאודוראקיס את שנות העשרה ושמע לראשונה יצירה של מוזיקה סימפונית, הסימפוניה התשיעית של בטהובן והחליט שהוא רוצה להיות מלחין ולעסוק בהלחנה. מלחמת העולם השנייה החלה וטריפוליס נכבשה על ידי האיטלקים.

תאודוראקיס שהיה בן 17 לקח חלק גדול בהפגנה שהייתה ובעקבות כך נעצר אבל הצליח לחמוק ולהגיע לאתונה שם נרשם לקונסרבטוריון למוזיקה כדי ללמוד הלחנה. באותו הזמן הצטרף אל תנועה נגד הכיבוש הגרמני.

במשך התקופה של מלחמת האזרחים היוונית תאודוראקיס המשיך את פעילותיו הפוליטיות. הוא בילה את רוב זמנו בהתחבאות ובמחנות אסירים. נעצר ועונה מספר פעמים אבל נאבק להמשיך גם בפעילות המוזיקלית שלו.

משנת 1945 ועד שנת 1960 הוא עבד בפריז ולונדון מלחין מוזיקה סימופונית, בלט ומוזיקה לסרטים. הסימפוניה הראשונה שלו הולחנה בכלא הידוע לשמצה של האי מקרוניסוס. 1960 הייתה השנה היצירתית ביותר עבור תאודוראקיס, הוא יצר גל חדש ומגוון ביצירותיו המוזיקליות.

בחודש מרץ 2019 דווח בחדשות כי מיקיס תיאודוראקיס אושפז בבית חולים וצפוי לניתוח.

מיקיס תיאודוראקיס נפטר בגיל 96 ב-2 ספטמבר 2021.


שירים מובחרים של מיקיס תיאודוראקיס

שתפו לחברים והשאירו תגובה