פרודרומוס צאוסאקיס

פרודרומוס צאוסאקיס

פרודרומוס צאוסאקיס נולד בשם פרודרומוס מותאפוגרוס היה מוזיקאי, זמר ומלחין יווני מפורסם שנולד בעיר קונסטנטינופול (כיטן איסטנבול) ב-25 בנובמבר 1919.

הוא עבר עם משפחתו אל סלוניקי בשנת 1922 בגיל 3. כילד הוא אהב לשיר אבל רק כתחביב. הוא הפך למתאגרף מקצועי.

משפחתו של צאוסאקיס הייתה מעורבת עמוקות בתעשיית המוזיקה, והוא נחשף למוזיקה יוונית מסורתית מגיל צעיר. הוא החל לנגן בבוזוקי בגיל 13 ומהר מאוד הראה את כישרונו.

בסוף שנות ה-30 עבר טסאוסקיס לאתונה, שם החל להופיע בטברנות ובבתי קפה. הוא צבר מהר מאוד מוניטין של אחד מנגני הבוזוקי הטובים בעיר ועד מהרה הוזמן להופיע עם כמה מהזמרים המפורסמים של אותה תקופה, כולל מרקוס ואמוואקריס ו-ואסיליס ציצאניס.

הוא היה אחת הדמויות המשמעותיות ביותר בהתפתחות ז'אנר המוזיקה היווני הרבטיקו, שצמח בשנת תחילת המאה ה-20. המוזיקה של צאוסאקיס הושפעה מאוד מסגנון הרבטיקו, שהתאפיין בלחנים המלנכוליים, מלאי הנשמה וההתמקדות שלו במאבקי מעמד הפועלים. הוא נודע ביכולתו לאלתר על הבוזוקי, ליצור סולואים מורכבים ומסובכים שהפגינו את הווירטואוזיות שלו.

במהלך מלחמת העולם השנייה המשיך צאוסאקיס להופיע באתונה, גם כשהעיר נכבשה על ידי כוחות גרמנים. הוא הפך לסמל של התנגדות עבור יוונים רבים, שראו במוזיקה שלו דרך לשמר את זהותם התרבותית מול הדיכוי הנאצי.

לאחר המלחמה המשיך טסאוסקיס להופיע ולהקליט מוזיקה, והפך לאחד המוזיקאים האהובים ביותר ביוון. הוא הלחין שירים מפורסמים רבים, ביניהם "Etsi Ine I Agapi" ו"Omorfi Poli". הוא גם הופיע במספר סרטים והופיע בתוכניות טלוויזיה ורדיו.

צאוסאקיס מת מהתקף לב ב-23 לאוקטובר 1979 בקלית'אה ביוון.


שירים מובחרים של פרודרומוס צאוסאקיס

שתפו לחברים והשאירו תגובה