לימנוס

לימנוס (Limnos או למנוס) הוא אי יווני הנמצא בצפון מזרח הים האגאי בין האיים לסבוס ל-תאסוס. זהו האי השמיני בגודלו ביוון, וידוע ביופיו הטבעי, בכפרים הציוריים ובאתרים ההיסטוריים שלו.

לאי יש היסטוריה עשירה, עם עדויות ליישוב אנושי עוד מתקופות פרהיסטוריות. האי היה גם מיקום אסטרטגי בימי קדם ולקח חלק בקרבות ומלחמות במשך מאות שנים. כתוצאה מכך, לימנוס היא ביתם של מספר אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, כולל חורבות עתיקות, כנסיות ומוזיאונים.

האי ידוע גם בחופיו היפים, במים הכחולים והצלולים ובנופים המגוונים. המבקרים בלימנוס יכולים לחקור את תצורות הסלע הוולקניות ביער המאובן, לטייל ביערות הירוקים השופעים של הר סקופיה, או להירגע על החולות הזהובים של חוף פלאטי. בירת האי, מירינה, היא עיירה מקסימה עם טירה ונציאנית, רחובות צרים ובתים מסורתיים.

לימנוס מפורסם גם בזכות המטבח המקומי הטעים שלו, הכולל פירות ים טריים, גבינה מתוצרת מקומית ודבש. האי ידוע ביין האיכותי שלו ויש בו מספר כרמים ויקבים בהם יוכלו המבקרים לסייר ולטעום מהיינות המקומיים.

דיונות החול

בצד הצפוני של האי, באזור הנקרא גומאטי, ניתן לצפות בתופעה מדהימה של מדבר קטן בה דיונות חול, בדיוק כמו אלו במדבר סהרה, המשנות את צורתן בהתאם לכיוון הרוח. דיונות החול נקראות "פחיאס אמודיאס" ביוונית ונחשבות למקום האטרקטיבי ביותר באי לימנוס.

כיצד ניתן להגיע אל דיונות החול?

בכניסה אל הכפתור קתאלאקוס, פנו שמאלה בצומת הראשונה ועקבו אחרי שלטי הדרכים לכיוון חוף גומאטי. לאחר 2 ק"מ של דרך עפר החוצה עצי זית, פנו שמאלה לכיוון דיונות החול. תקבלו נוף פנורמי ייחודי של החוף ולאחר כקילומטר תמצאו צומת נוספת בה תפנו שמאלה. לאחר כ-1.7 ק"מ תוכלו למצוא מקום בו תוכלו להחנות את הרכב ובמרחק הליכה קצר אף למצוא קיוסק עם מידע על האזור.