הרקולס

הרקולס (ביוונית היראקליס, Ηρακλής) היה אחד הגיבורים הגדולים ביותר של המיתולוגיה היוונית, בנם של זאוס ואלקמנה. משמעות שמו היא "התהילה של הרה". השם הרקולס הוא הגירסה הרומית לשמו היווני היראקליס.

נאמר כי הרקולס נולד עם כוחות עילאיים וכאדם צעיר הוא נודע בגבורתו הפיזית. הוא היה לוחם מיומן, ונקרא על ידי מלך מיקנה להשלים שורה של משימות שכונו 12 המטלות. המשימות הללו היו קשות ומסוכנות להפליא, וכללו הרג אריה, לכידת חזיר בר וניקוי אורוות אוג'יאן ביום אחד. למרות הסיכויים, הרקולס הצליח להשלים את כל שתים עשרה המטלות, ולחזק את מקומו כגיבור אגדי.

בנוסף לכוחו הפיזי, הרקולס היה ידוע גם בגבורתו ובנחישותו הבלתי מעורערת. הוא היה מוכן להתמודד עם כל אתגר, קשה ככל שיהיה, כדי להגן על חבריו ובני משפחתו. הוא גם היה סמל לאידיאל היווני העתיק של גיבור, המשלב כוח פיזי עם אינטליגנציה ושנינות.

הרקולס

לידתו של הרקולס

על פי המיתולוגיה היוונית הרקולס היא חצי בן אדם וחצי אל. אביו היה זאוס, מלך האלים ואמו הייתה אלקמנה והוא נולד מבגידתם של השניים. כאשר הרה, אשתו של זאוס, שמעה על לידתו של הרקולס היא שנאה אותו והחלה לרדוף אותו ולהרגו בין היתר על ידי זריקה של שני נחשים לעריסתו אבל גם כתינוק הרקולס היא חזק ועוצמתי והוא יכל לגבור עליהם ולחנוקם במו ידיו.

12 המטלות של הרקולס

במיתולוגיה היוונית מסופר כי על הרקולס הוטלו 12 מטלות שונות על ידי המלך אוריסתאוס שבאו בכדי לכפר על חטאו ברצח אשתו הראשונה ושלושת ילדיו.

מיתוסים על פי המיתולוגיה היוונית

  • מסופר כי הרקולס ייבש את אגם דוקסה. בשנת 1998 הוקם אגם מלאכותי שנחשב לאחד מהאגמים היפים ביוון.
  • האי מיקונוס על פי המיתולוגיה היוונית היה המקום בו הרקולס הרג את הנפילים.
  • ציפורים אוכלות אדם שהתיישבו באגם סטימפליה ופגעו בתושביו וגידוליו הושמדו על ידי הרקולס.