ליפסי

ליפסי (Lipsi או ליפסוס) הוא אי יווני קטן מקבוצת האיים הדודקאנסיים הנמצא בדרום מזרח הים האגאי, מערבית לאי פאתמוס. האי מציע חופים נפלאים ורוב מבקריו הם אלו העושים טיולים יומיים מהאיים פאתמוס ו-לרוס הסמוכים.

האי אינו מוכר יחסית לרוב התיירים, מה שהופך אותו ליעד מצוין עבור אלו המחפשים חווית אי יווני שלווה ואותנטית. ליפסי ידוע בבתים הציוריים המסוידים בלבן, בחופים הבתוליים, במים הצלולים ובאורח החיים המסורתי שלו.

העיירה המרכזית של האי, הנקראת גם ליפסי, היא מקום מקסים ונינוח, בו יכולים המבקרים ליהנות מאוכל מקומי, משקאות ואירוח. לכפר יש נמל קטן, המשמש כשער הכניסה הראשי לאי, והוא מהווה נקודת מוצא מצוינת לגלות מקומות אחרים באי.

בליפסי יש הרבה חופים יפים, שרובם מבודדים ולא מפונקים. החופים המפורסמים ביותר באי הם פלאטיס יאלוס ו- חולקורה, ששניהם מציעים מים צלולים ונוף מדהים של הגבעות שמסביב. חופים בולטים נוספים כוללים את קמבוס, טורקומנימה וליינטו.

בנוסף ליופי הטבעי שלו, לליפסי יש מורשת תרבותית עשירה. באי יש כמה כנסיות עתיקות, כמו כנסיית אגיוס יואניס תיאולוגוס וכנסיית פאנאגיה הארו, ששווה ביקור. ליפסי ידועה גם בפסטיבלים המסורתיים שלה, כמו פסטיבל פאנאגיה חארו, שמתקיים מדי אוגוסט וכולל מוזיקה, ריקודים ואוכל מקומיים.

הכפר ליפסי

כל המעבורות עוצרות בכפר ליפסי, היחידי של האי. זהו כפר דייגים בו בתי המגורים צבועים בלבן. הכפר ליפסי כולל שני נמלים. המעבורות והיאכטות עוגנות בנמל הגדול וסירות השייט עוגנות בנמל הקטן שנמצא קרוב למרכז הכפר.

כיצד להגיע אל האי?

אל האי ניתן להגיע באמצעות מעבורת מנמל פיראוס באתונה וגם מהאיים הסמוכים קלימנוס, לרוס, פאתמוס ו-סאמוס.

חופים באי ליפסי

עבור אי קטן יחסית ליפסי מציע מגוון חופים חלקם חוליים, אחרים סלעיים וכל אחד נותן את הנוף הייחודי שלו. רובם חופים שקטים וכמעט לא תוכלו למצוא בהם אנשים כך שיש סיכוי שתרגישו שהחוף כולו שלכם.

ישנם כמה חופים יפים באמת באי זה, ביניהם ליאנטו, ללא ספק הפופולרי ביותר ונמצא במרחק הליכה קצר מאוד מהכפר הראשי, אבל גם חוף קאמפוס, פלאטיס ייאלוס - רצועת חוף ענקית על הים - חוף פפנדריה בדרום, מול האי לרוס, ומציע מראה אופייני של סביבה טבעית יפה.

חוף פלאטיס יאלוס (Platis Gialos, משמעותו ביוונית "חוף רחב") ממוקם כ-6 ק"מ דרום מערבית לעיירה הראשית ליפסי. החוף מתאים לאלו שמחפשים פרטיות ושקט. אין בו כיסאות וגם לא שמשיות אלא רק עצים ורצועת חוף חולית עם מים צלולים.

צילום וידיאו של חוף פלאטיס יאלוס באי ליפסי

מסעדות באי

לליפסי יש מסורת ארוכת שנים בגסטרונומיה, מטבח עשיר מאוד ומגוון מאוד, המציע הרבה מנות, מאפים ומשקאות. דגש מיוחד ניתן על פיתוח וקידום מוצרים מקומיים, כלומר יין, זיתים, עגבניות, דבש ודגים.

מקומות אירוח מומלצים

מיכאליס סטודיו הוא מלון דירות הנמצא בעיירה הראשית של האי ובמרחק של כ-2 ק"מ אל חוף טורקומנימה (Turkomnima).

מלון דירות נוסף מומלץ הנמצא גם הוא בעיירה הראשית הוא סטודיו קטרינה בבעלות משפחתית הנמצא במיקום מעולה, במרחק של דקות הליכה מחוף הים.