הר אולימפוס

הר אולימפוס הוא ההר הגבוה ביותר ביוון וביתם של האלים היוונים. ההר נמצא במחוז תסליה ומתנשא לגובה של 2,917 מטרים. ההר ידוע בצמחייה העשירה שלו המכילה מינים אנדמיים רבים. במיתולוגיה היוונית הר אולימפוס נחשב לבית האלים, במיוחד לשנים עשר האולימפיים, שנים עשר האלים העיקריים בתקופה הקלאסית וההלניסטית.

הר אולימפוס יוון

תוכלו לקחת טיול מודרך אל הר אולימפוס והכפר דיון היוצא מהעיר סלוניקי. את הטיול תוכלו להזמין דרך הקישור הבא.

כיצד להגיע אל הר אולימפוס

הר אולימפוס משתרע על הגבול בין מקדוניה וחבל תסליה. הדרך הקלה ביותר להגיע אל ההר היא דרך כפר התיירות ליטוכורו שנמצא בבסיס ההר והוא נמצא כ-400 ק"מ מצפון לאתונה וכ-90 ק"מ מדרום מערב סלוניקי.

אם אתם בוחרים להגיע אל הר אולימפוס באמצעות רכב, יהיה הגיוני להתחיל את המסע מהעיר סלוניקי וזמן הנסיעה יהיה כ-3 שעות. לעומת זאת אם תבחרו לעשות זאת מעיר הבירה אתונה, זמן הנסיעה יארך לכ-6 שעות.

ניתן להגיע גם באמצעות רכבת מאתונה אל לאריסה ומשם לקחת מונית אל הכפר ליטוכורו. זמן הנסיעה הכולל בדרך זו אמור להיות כ-5 שעות.

הנסיעה מליטוכורו אל לריסה לוקחת רק כחצי שעה אבל הרכבת זמינה כל 3 שעות. עליכם לתכנן את זמני הנסיעה או שתאלצו לשבת זמן רב בתחנת הרכבת.

אם אתם לוקחים רכבת מסלוניקי ישנה רכבת ישירה וזמן הנסיעה בה יהיה כשעה ולאחר מכן צריך לקחת מונית מתחנת הרכבת אל היעד.

ישנו גם קו אוטובוס מסלוניקי וזמן הנסיעה בו אורך כשעתיים כולל כ-50 דקות המתנה לקו בתחנת האוטובוס. מאתונה זמן הנסיעה באוטובוס יעמוד על כ-8 שעות.

מספר עובדות על הר אולימפוס

  • במיתולוגיה היוונית והרומית, האמינו שהר אולימפוס הוא ביתם של 12 האלים העיקריים שלהם.
  • ההר הוא חלק משמורת הטבע הלאומית אולימפוס ומשתרע על 238 קמ"ר.
  • זה היה הפארק הלאומי הראשון ביוון מאז 1938.

מה דרוש כדי לטפס על הר אולימפוס

דבר ראשון חושב שתהיו בריאים ומסוגלים פיזית למסע הזה. זו בהחלט הולכת להיות חוויה אדירה אך חשוב להצטייד היטב ולתכנן בו כל פרט למען ביטחונכם.

אם אתם פחות מנוסים בטיפוס הרים וטיולים מסוג זה, יהיה עדיף ואף מומלץ אם תעשו את זה עם קבוצה הכוללת מדריך מנוסה במקומות אלו. חשוב גם להיות מבוטחים בביטוח טיולים מתאים שיכסה חלילה במצב חירום.

מיטיקאס היא הפסגה הפופולארית והגבוהה ביותר בהר אולימפוס. המסע יערך לפחות כיומיים - שלושה כך שמומלץ יהיה לבחור ללון לפני או אחרי המסע באחד מבתי המלון הסמוכים באזור.

הזמן האידיאלי לטיפוס על ההר

הטיפוס על ההר בחורף יהיה מאתגר, קשה ואף מסוכן יותר מאשר בעונת הקיץ. השלג מתחיל מסוף אוקטובר ונמשך עד לחודש יוני ואיתו הסיכון של מפולות שלגים. בחודשי הקיץ החמים יהיה יותר בטוח עם טמפרטורות נעימות.

הפסגה הגבוהה ביותר בהר אולימפוס

הפסגה הגבוהה ביותר באולימפוס נקראת "מיתיקאס" או "כסאו של זאוס" ונמצאת בגובה של כ-2,917 מטרים. הפסגה נחשבת לאחת מפסגות ההרים הגבוהות באירופה.

מפלי אורליה

מפלי אורליה (Orlias) הם למעשה נהר שחוצה את הר אולימפוס ויוצר מפלים ובריכות טבעיות. אלו הם המפלים והנחלים הפופולאריים והיפים ביותר בהר אולימפוס. המפלים כוללים למעשה 4 מפלים לאורך הנהר כאשר אחד מהם הוא לא כל כך מוכר למטיילים ונחשב למפל נסתר.

תוכלו להגיע אליהם באמצעות רכב מהכפר ליטוכורו (Litochoro) אל הכפר דיון (Dion), משם תוכלו לעקוב אחר השלטים, לפני הכניסה אל האתר הארכאולוגי פנו שמאלה והמשיכו ישר עד שתגיעו אל המפלים. זמן הנסיעה המוערך מליטוכורו הוא כחצי שעה.

בהגיעכם למקום תבחינו כי ישנם שני מסלולי הליכה. המסלול הראשון הנמצא בצד ימין יורד למטה ונמליץ לבחור בו והשני נמצא במדרגות בצד שמאל, מסלול שעולה מעלה. אנו נמליץ לבחור במסלול הראשון שהוא יותר קל ומוביל אל מפל מקסים עם בריכה טבעית. המסלול השני מוביל אל שני המפלים האחרים אך הוא מאתגר ומתאים להרפתקנים שביניכם.

המים הם צלולים ונקיים ומגיעים ישירות מנביעה בגבעות הרי האולימפוס. ניתן לשחות בבריכות הטבעיות של המפלים. המים הם קרירים ומרעננים בעונת הקיץ אך בעונת החורף הקרה לא בטוח שתוכלו לעשות זאת מבלי לקפוא.

מפלי אורליה בהר אולימפוס

מלונות מומלצים בקרבת הר אולימפוס

אחד מהמלונות המומלצים בקרבת הר אולימפוס הוא מלון דיון פאלאס הממוקם מול חוף ליטוכורו. המלון הוא בדירוג 5 כוכבים ומציע 3 בריכות שחיה חיצוניות ומתחם ספא עם בריכה פנימית מקורה. הוא כולל גם חדר כושר ומספר מסעדות ובארים.