סטליוס קזנג'ידיס

סטליוס קזנג'ידיס

סטליוס קזנג'ידיס הוא אחד מהזמרים הגדולים של יוון מכל הזמנים ונחשב בפני רבים לקולו של העם היווני. נולד בשם סטיליאנוס קזנג'ידיס ב-29 באוגוסט בשנת 1931 בשכונת ניאה איוניה בעיר אתונה

הוא היה הבן הבכור לשני אחים. הוריו היו מהגרים עניים. אביו, חרלמבוס קזנג'ידיס, היה ממוצא פונדי ואמו גסטימני הגיעה מאנטליה שבטורקיה ליוון במהלך המלחמה בין יוון לטורקיה.

קזנג'ידיס התייתם מאביו בגיל 13 לאחר שנרצח ועונה באכזריות על היותו חבר המחתרת היוונית. כילד חייו היו מלאים בקשיים, הוא עבד עד מאוחר בעבודות מזדמנות כדי לפרנס את משפחתו. שירת בצבא באי של מאקרוניסוס.

החיים שלו השתנו לאחר שירותו הצבאי כאשר בעל המפעל בו היה עובד נתן לו גיטרה. הוא ישב שעות לנגן עם הגיטרה ותוך כדי כך הביע את רגשותיו דרך המוזיקה. בעיקר הוא שר על הקשיים של עובדי המפעל העובדים קשה והאנשים היווניים שהיו חייבים להגר לחוץ לארץ כדי לחפש מחיה.

תחילת הקריירה שלו

קזנג'ידיס הופיע לראשונה בשנת 1950 במועדון בקיפיסה. ביולי 1952 כאשר עשה את הקלטת האולפן הראשונה שלו הוא שר את השיר "יא באניו פאו" שנכתב על ידי המלחין המפורסם אפוסטולוס קלדאראס. אחר כך הייתה לו את ההצלחה המסחרית הראשונה שלו, בשיר "אי ואליצ'ס" שהולחן על ידי יאניס פאפאיואנאו. השיר נהפך ללהיט באותה התקופה ואחריו הוא החל להופיע במועדונים הפופולאריים והטובים ביותר בזמנו ביניהם ת'יאוס, ברג'לטוס ורוסינגול.

הוא החל לשתף פעולה עם האמנים בעלי השמות הגדולים ביניהם מנוליס חיוטיס, מאנוס חאג'ידאקיס, מיקיס ת'יאודוראקיס וסטאוורוס קסארחאקוס.

ב-1956 החל קזנג'ידיס לבצע ביצועים מחודשים לשיריו של ואסיליס ציצאניס ביניהם "סינפיאסמני קיריאקי", "בקסא ציפליקי", "תה קווראקיה".

בהמשך קזנג'ידיס החל לפתח את הסגנון שלו והושפע גם מהמוזיקה ההודית. השיר "מנדובלה" קיבל את השראתו ממנגינה בסרט הודי שצפה.

נישואיו עם מרינלה

סטליוס קזנג'ידיס התחתן עם הזמרת מרינלה ב-7 למאי 1964 והם נסעו יחדיו אל גרמניה וארה"ב. שניהם נהפכו לכוכבי צמד מצליחים במוזיקה היוונית.

סטליוס קזנג'ידיס עם מרינלה
סטליוס קזנג'ידיס עם מרינלה

בספטמבר 1966 התגרשו השניים והם הקליטו כמה שירים אחרונים יחדיו ביניהם "מימולטה יאפטי", "אפופסה סכו סטין אנגליה מו" ו-"אי קרדיה טיס מאנאס".

שיא הקריירה המוזיקלית שלו וסירובו להופיע

בשנת 1968 קזנג'ידיס הקליט את השיר "ניחטרידס קא ארחנאס" שהולחן על ידי כריסטוס ניקולופולוס. השיר נהפך להצלחה גדולה. האלבום שיצא לאחר תקופה קצרה בשם "אנה גראמה" כלל מספר להיטים ביניהם "סטו תרפזי פו ת'ה פינו", "פרה תה חנריה", "ת'ה קופסו תו טילפונו" והשיר "קא אי אנדרס קלנה".

בזמן הקריירה שלו הוא עבד עם כמה מהמלחינים הפופולאריים והטובים ביותר ביוון וביניהם: מנוליס חיוטיס, יורגוס מיצאקיס, ואסיליס ציצאניסמאנוס לואיזוס, מאנוס חאג'ידאקיס, מיקיס תאודוראקיס ועוד.

כאשר היה בשיא הקריירה שלו הוא נטש את מועדוני הלילה ולא הופיע יותר בהם משנת 1965. הוא אמר כי הוא לא אוהב להופיע במועדונים שנועדו לעשירים בהם עניים אינם יכולים לבקר. במשך 10 השנים הבאות הוציא רק אלבומי אולפן.

במשך הקריירה שלו הוא הוציא מעל 120 אלבומים ועצר להקליט ב-1976 ועבר לתחביב האהוב שלו, דייג. הוא אמר שהרגיש חופש ושלווה ביחד עם חבריו הדייגים.

גלריית תמונות של סטליוס קזנג'ידיס

ב-1973 הוא שיתף פעולה עם המשורר הידוע אקיס פאנו והוציא אלבום עם 6 שירים כולל אחד השירים הגדולים שלו "אי זואי מו אולי" ובשנת 1974 הקליט את השיר "סטין אנאטולי" שהולחן על ידי מיקיס ת'יאודוראקיס. בשנה שלאחר מכן הקליט את הלהיט הבא שלו "איפרכו" שזכה להצלחה גדולה מאוד.

בשיא ההצלחה שלו קזנג'ידיס הודיע שוב כי יפסיק להקליט. הוא טען כי חברות התקליטים עשקו אותו. ורק לאחר 12 שנים, בשנת 1987 חזר שוב להקליט. "או דרומוס טיס אפיסטרופיס" מכר מעל 200,000 עותקים וזכה להצלחה גדולה. הוא המשיך להוציא אלבומים עד לסוף חייו.

קזנג'ידיס גם הקליט 4 אלבומים במוזיקה הפונדית יחד עם כריסנטוס תאודורידיס, זמר פונדי, משורר ומלחין פופולארי בז'אנר.

מחלתו ומותו

הוא אובחן חולה בסרטן ואושפז במרכז הרפואי באתונה. לפני שחזר לבית החולים באתונה הוא קיבל טיפול בגרמניה.

סטליוס קזנג'ידיס הלך לעולמו בגיל 70 ב-14 לספטמבר בשנת 2001 באתונה. קזנג'ידיס זכה להלוויה לאומית בה נכחו אנשים רבים והיא שודרה גם ברחבי רשתות הטלוויזיה של יוון.

הפופולאריות שלו בישראל

הוא זכה לפופולאריות רבה גם בישראל ושיריו נהפכו לפופולאריים ואהובים על הקהל הישראלי. שיריו זכו לביצועים בעברית ביניהם השיר "איפרכו" שזכה לביצוע המוכר בעברית "אלינור" של זוהר ארגוב.

הזמר ונגן הבוזוקי יוסי אהרון שמעריץ את סטליוס שנחשב עבורו לאחד מהזמרים האהובים ביותר ומרגיש מחובר מאוד לשיריו וגם גדל להאזין להם, מבצע את כל שיריו בשירה ונגינה, כולל אלו הנדירים, וזכה להכרה והערכה על כך ברחבי יוון. הוא יודע את כל שיריו בעל פה וזוכר מי המלחין והמשורר של כל שיר ושיר.


שירים מובחרים של סטליוס קזנג'ידיס


שתפו לחברים והשאירו תגובה