יוסי אהרון

יוסי אהרון, מוזיקאי, זמר, קלידן ונגן בוזוקי וירטואוז. הבעלים והמייסד של אתר העולם היווני.

החל את דרכו המוזיקלית בגיל צעיר. בגיל 6 החל ללמוד מוזיקה וקריאת תווים ולמד לנגן על בוזוקי, גיטרה, כינור ופסנתר.

יוסי אהרון
יוסי אהרון - הבעלים והמייסד של העולם היווני

הוא גילה כישרון מוזיקלי יוצא דופן כבר בגיל צעיר והיה אוהב לנגן נעימות קלאסיות של מלחינים פופולאריים. בהמשך למד את תורת המקאם והושפע רבות מהמוזיקה הטורקית, הערבית והיוונית. הוא למד לנגן על עוד והעריץ במיוחד יצירות מוזיקליות במוזיקה הטורקית קלאסית של מוזיקאים מהתקופה העות'מאנית.

בילדותו נחשף רבות למוזיקה היוונית ונהג להאזין לשיריו של הזמר סטליוס קזנג'ידיס ושירים יוונים ישנים של זמרים מז'אנר הלאיקה. לאביו היה פאטיפון עם תקליטים ישנים של כל הזמרים המוכרים ביוון משנות ה-60, ה-70 וה-80.

במהלך ביקוריו ביוון החליט להגשים את חלום ילדותו והחל ללמוד לנגן בבוזוקי בעיר סלוניקי שביוון, שם התגורר מספר חודשים ולמד את רזי הבוזוקי ותרבות הרבטיקו. התקופה ביוון הייתה זאת שהשפיעה הכי הרבה על חייו, הוא הושפע רבות מהתרבות היוונית ופיתח רגש מוזיקלי מיוחד בו נקשר מאוד למוזיקה היוונית ולרבטיקו והרגיש כבר אז שהבוזוקי הוא הכלי שילווה אותו לאורך כל חייו. לאחר שנגמרה אשרת השהייה, נאלץ לחזור לארץ.

לאחר תקופה בה ניגן ולמד, הבין שזה מה שבאמת הוא רוצה לעשות בחיים והרגיש שדרך הבוזוקי הוא יכול להביע את עצמו. אהבתו הגדולה למוזיקה היוונית וביקורו המתמיד ביוון גרמו לו לנטוש את תחום עבודתו בו הצליח מאוד, ובכך עבר להשקיע את רוב זמנו בתחום המוזיקה היוונית.

הוא החל בהוראת בוזוקי והקים בשנת 2007 את אתר "העולם היווני", אתר אינטרנט שהכיל מידע על יוון, המוזיקה והתרבות היוונית ואפשר לגולשיו ללמוד את השפה היוונית בצורה מקוונת. מדובר באתר האינטרנט הראשון והגדול מסוגו בתחום. האתר זכה לאלפי גולשים ייחודיים מידי חודש.

לאור הצלחתו של האתר, נשאל מספר פעמים על ידי תלמידיו מדוע אין ספר לימוד נגינה לבוזוקי ובעקבות כך החליט לכתוב את הספר "קסם הבוזוקי" הכולל את כל יסודות לימוד הנגינה בבוזוקי. בספר זה בחר להפיץ את הידע והניסיון הרב שצבר במשך השנים כנגן בוזוקי.

סולו חספוסרביקו זפיריו בביצועו של נגן הבוזוקי יוסי אהרון

כדובר השפה היוונית נענה לביקוש הגבוה ללימודי השפה היוונית בארץ והחל להעלות שיעורי לימוד יוונית ליוטיוב שנהפכו לפופולאריים והמשיך בשיעורי לימוד היוונית לחברים המנויים באתר העולם היווני.

לאור ביקוש ההתעניינות מצד לקוחות וגולשים ללימודי בוזוקי, הוציא לאור את "לומדים בוזוקי", תוכנת לימוד בוזוקי ייחודית למחשב הכוללת קטעי לימוד בוידיאו בהנחייתו. כיום הלימוד נעשה בצורה מקוונת עם שיעורי לימוד בוזוקי למנויים הרשומים באתר.

בשנים האחרונות החל בפרויקט תיעודי על מוזיקאים ונגנים יוונים שלא זכו להכרה הראויה אך זכה לאכזבה מחוסר התעניינות בנושא. בשנת 2011 הוציא סרט דוקומנטרי-ביוגרפי קצר בעריכתו על חייו של ניקוס פורפוראקיס, נגן בוזוקי שהיה מוכר בשנות ה-60 בקרב הקהילה היוונית באמריקה.

פועל לשיתוף פעולה, עידוד וחיזוק עסקיהם של הקהילה היהודית ביוון והעלאת המודעות למלחמה באנטישמיות. לאחר המשבר הכלכלי שפקד את יוון החלה תסיסה בה יהודים מקומיים הרגישו נרדפים ומופלים ואף בוצעו תקיפות על רקע אנטישמי בהם גם ונדליזם של אתרי יהדות שונים ברחבי יוון.

בעל ידע בתחום התיירות ביוון והאיים היוונים. פועל לשיתוף פעולה ויצירת קשרים עסקיים בין אנשי עסקים ישראלים לבעלי עסקים וחברות יווניות. יוזם הקמת מיזמים ירוקים למען הסביבה והטבע.

סולו בוזוקי ניקולופולוס

הוא גם מוכר כקלידן יווני מקצועי עם ניסיון עשיר בז'אנר היווני וידע טכני רב ומנגן בכלי נגינה נוספים. מכונה על פי רבים "מאסטרו" על הבקיאות הרבה במוזיקה יוונית והכרה של כלל האמנים והשירים.

ידוע בהקפדתו על דיוקו הרב בביצועיו החל מהמילים, הנגינה, המקצב וכל האלמנטים הבונים את השיר בהתאם לגירסת המקור. זמרים ונגנים מהזמר היווני בארץ נוהגים להתייעץ איתו על ביצועים שהם מבצעים לשירים יוונים.

הוא מחובר במיוחד אל ז'אנר הלאיקה והשירים הישנים והזמר האהוב עליו במיוחד הוא סטליוס קזנג'ידיס, לו האזין מילדות, הוא מנגן ושר את כל שיריו כולל הנדירים שבהם וזוכר את כל מילות השירים בעל פה.

ההשראה הגדולה שלו מהנגינה בבוזוקי היא מנגן הבוזוקי האגדי יאניס פאליאולוגו, נגן הבוזוקי של סטליוס קזנג'ידיס. נגנים נוספים מהם הושפע הם דימיטריס ויזאס, סטליוס זפיריו ודימיטריס קורדאג'יס.

מחרוזת רומבה יוונית בביצועו של המוזיקאי ונגן הבוזוקי יוסי אהרון

הוא מורה הנותן שיעורי לימוד מוזיקה יוונית עם קורסים מקוונים בשפה האנגלית. מלמד על מספר כלי נגינה בהם בוזוקי, גיטרה וקלידים ולו תלמידים מרחבי העולם כולל מיוון.

את הבוזוקי שלו עיצב בעצמו ונתן לבונה יווני שיבנה אותו עבורו בהזמנה אישית ומיוחדת. הבוזוקי מעוטר בצדפות וכולל עיטורי אריות מוזהבים כולל אריה שהרעמה שלו עשויה מצדף אמיתי.

כיום יוסי אהרון נחשב לאחד מנגני הבוזוקי הטובים בישראל ובעולם וזכה לפרסום והכרה רבה גם בחו"ל. הוא משתייך לדור הישן של הנגנים המבצעים את האלתור המקדים "טקסימי" על פי השראה של הרגע. השכלתו המוזיקלית מגוונת מאוד וכוללת ידע נרחב בהלחנה, נגינה ושירה.

גלריית תמונות של יוסי אהרון