טרודוס

טרודוס הם רכסי הרים המשתרעים במרכזו של האי קפריסין בין הערים ניקוסיה, לימסול ופאפוס. ביקור בהרי הטרודוס מתאים במיוחד לאוהבי הטבע, ישנם מלונות שנמצאים ממש בלב היער במקום שליו ורגוע.

זהו רכס ההרים הגבוה ביותר בקפריסין, כשפסגתו של הר האולימפוס עומדת בגובה 1,952 מטר (6,404 רגל) מעל פני הים. רכס הטרודוס משתרע על שטח של כ-1,000 קמ"ר ומהווה נקודת ציון טבעית חשובה בקפריסין.

רכס הטרודוס מאופיין בשטח המחוספס שלו, עם מדרונות תלולים, נקיקים עמוקים ופסגות רבות. ההרים ידועים גם בזכות החי והצומח העשירים שלהם, עם מינים אנדמיים רבים שנמצאים רק ברכס הטרודוס. ההרים מכוסים ביערות עבותים של אורן, ברוש וערער, ומהווים בית למגוון חיות בר כולל שועלים, ארנבות ומגוון מיני ציפורים.

לרכס הטרודוס יש היסטוריה ארוכה ומעניינת, עם עדויות למגורים אנושיים עוד מהתקופה הנאוליתית. מאוחר יותר אכלסו האזור הפיניקים, היוונים והרומאים, כולם הותירו את חותמם בנוף. בעידן הביזנטי נבנו מנזרים רבים ברכס הטרודוס, וחלקם, כמו מנזר סנט ג'ון למפדיסטיס, עדיין עומדים ופתוחים למבקרים.

כיום, רכס הטרודוס הוא יעד תיירותי פופולרי בקפריסין, כאשר המבקרים נמשכים ליופי הטבעי ולמורשת התרבותית שלו. ההרים מציעים מגוון רחב של פעילויות חוצות, כולל טיולי הליכה, אופני הרים וסקי בחודשי החורף. ישנם גם כפרים ציוריים רבים הפזורים ברחבי ההרים, לכל אחד אופי וקסם ייחודי משלו.

מה לעשות בהרי הטרודוס?

על פי המסורת, הדרך הכי טובה להכיר מקום היא ללכת בו. רכסי הטרודוס שופעים היסטוריה ונופים מרהיבים מכל עבר עם 22 שבילים נגישים להליכות טבע ברמות קושי שונות.

את ההרים חוצים רשת של מסלולי הליכה, החל מהליכות קלות ועד לטרקים מאתגרים יותר. כמה מהמסלולים הפופולריים ביותר כוללים את שביל ארטמיס, שביל קלדוניה ומסלול אטלנטי, שמציעים נופים מדהימים של ההרים והאזור הכפרי שמסביב.

בחודשי החורף, רכס הטרודוס הוא יעד פופולרי לסקי וסנובורד. ישנם מספר אתרי סקי באזור, כולל אתר הסקי טרודוס ואתר הסקי הר אולימפוס, המציעים מגוון מדרונות לכל רמות המיומנות.

רכס הטרודוס הוא ביתם של מספר מנזרים היסטוריים, שרבים מהם מתוארכים לתקופה הביזנטית. כמה מהמנזרים הפופולריים ביותר לביקור כוללים את מנזר סנט ג'ון למפדיסטיס, מנזר קיקוס ומנזר מאכאראס.

ישנם כפרים ציוריים רבים הפזורים ברחבי ההרים, לכל אחד אופי וקסם ייחודיים משלו. כמה מהכפרים הפופולריים ביותר לביקור כוללים את קקופטריה, פלאטרס ואומודוס, המציעים הצצה לחיי הכפר הקפריסאי המסורתי.

האזור ידוע גם בייצור היין שלו, ובאזור ישנם מספר יקבים המציעים טעימות וסיורים. כמה מהיקבים הפופולריים ביותר לביקור כוללים את יקב ואסה (Vasa), יקב ציאקאס (Tsiakkas) ויקב קיפרונדה (Kyperounda).

הרי הטרודוס מציעים גם מגוון פעילויות טיפוס צוקים למבקרים הרפתקנים. ההרים הם ביתם של מגוון מסלולי טיפוס עבור מתחילים וגם למטפסים מנוסים.

סקי בהרי הטרודוס

קפריסין הוא אי שטוף שמש בקיץ אבל תתפלאו לא כולם יודעים שבחורף גם יורד בו שלג והוא כולל אתר סקי מרשים.

קניות

טרודוס הוא המקום בו תוכלו למצוא מגוון מוצרים מסורתיים בייצור מקומי. ישנם גם יינות טובים מכרמים מקומיים.

בתי אירוח ומלונות מומלצים

מלון הבוטיק פטיט פאלאיס פלאטרס ⭐⭐ בדירוג 2 כוכבים נמצא במיקום מעולה בכפר פלטרס בקרבת הרי הטרודוס והמפלים.