נמל התעופה הבינלאומי של חאניה

נמל התעופה הבינלאומי של חאניה נמצא בצד המערבי של האי כרתים, כ-14 ק"מ מהעיר חאניה, כ-20 דקות נסיעה. הוא השני בגודלו באי. זהו נמל התעופה השני בגודלו באי, אחרי נמל התעופה הבינלאומי של הרקליון, ומשרת מספר רב של טיסות פנים וטיסות בינלאומיות.

נקרא על שמו של יואניס דאסקלויאניס, לוחם כרתי במאה ה-18 נגד האימפריה העותומנית.

שדה התעופה כולל מסוף נוסעים אחד, אשר שופץ והורחב לאחרונה כדי להכיל את מספר המטיילים ההולך וגדל. הטרמינל כולל מגוון שירותים, לרבות מסעדות ובתי קפה, חנויות המוכרות מזכרות שונות של כרתים, חנויות דיוטי פרי ומתקנים להשכרת רכב. יש גם טרקלין VIP זמין לנוסעים המחפשים נוחות ונוחות נוספת.

נמל התעופה של חאניה משרת מספר יעדים מקומיים, כולל אתונה, סלוניקי ואיי יוון אחרים, כמו גם מגוון יעדים בינלאומיים באירופה ומחוצה לה. במהלך שיא חודשי הקיץ, נמל התעופה רואה נפח תנועה גבוה, עם תיירים רבים הנוסעים לכרתים בשל החופים היפים, האתרים ההיסטוריים והנוף הטבעי המדהים שלו.

היסטוריה של נמל התעופה

נמל התעופה בחאניה נפתח לראשונה במלמה בצפון מערב של האי כרתים בשנת 1954 ושירת רק טיסות פנימיות עד לשנת 1959 בו הועבר הנמל אל שדה תעופה צבאי שהיה קיים בחצי האי אקרוטירי או סודה והחל לשמש גם כשדה תעופה עבור נוסעים.

ב1967 נבנה הטרמינל הראשון בשדה התעופה עם מקום לשני מטוסים ובשנת 1974 הוקם שדה התעופה הבינלאומי של חאניה ועם עליית התיירים לאי, היה צורך בהגדלתו ושיפורו. בשנת 1996 מבנה הטרמינל החדש נבנה במיקום אחר עם מקומות ל6 מטוסים. ב-2005 הושלמה העבודה של שדה התעופה והוא נקרא רשמית בשם "שדה התעופה הבינלאומי של חאניה יואניס דסקלויאניס".